Teknoloji Ve Bilim

Teknoloji Ve Bilim

Dünyanın ilk zamanlarından bu yana bilgi, insanların hem işini kolaylaştırmış hem de istenmeyen durumlar olduğu zaman zorlaştırmıştır. Ancak ne olursa olsun bilmekten bir zarar gelmeyeceği bilindiğinden her zaman olumlu bakmak gerekir. İlk zamanlar bilgiye yeniliklere pek olumlu yaklaşılmamış hatta zaman tarihin zaman zaman belirli aralıkların da karanlık çağ yaşanmıştır. Ancak bunların izleri silinip ders alınmış ve günümüze kadar altın çağıyla gelmiştir. Özellikle teknoloji alanda daha da bilmediğimiz çığır açan yenilikler meydana gelmektedir.

 NEDİR TEKNOLOJİ?

 Bilgi birikiminden yola çıkılarak üretilen ürünlerin hizmet amaç doğrultusunda kullanılmasıdır. Bu yapılan ürünler her zaman denetlenebilir ve kullanılabilir olmalıdır. Böylece bir sorun olduğunda müdahele edilmeli ya da olumlu sonuçlar alındığında daha da iyisi yapılmalıdır. Yapılan her teknolojik aletin hem insanlara hem de bilimde katkısı büyüktür. Elektrik ile çalışan çoğu araç teknolojik eşyalardır. Mutfak alanlarından telefonlara bilgisayarlardan ev gereçlerine makinelerden bilimsel alanda kullanılan eşyalara kadar geniş yelpaza de ürünleri bilinmektedir.

 Teknolojinin tarihi de her ne kadar eski de olsa bilimin bilginin tarihinin daha da eski olduğunu unutmamak gerekir. Aradaki fark o zamanlar bilginin en iyi araç olarak görülen kitaba aktarılmasıydı. Bilimin sayesinde de daha fazla bilgi edinilerek teknolojik aletlerin daha iyi üstün olmasına yön verilmiştir.

 TEKNOLOJİNİN BEYNİ: BİLİM

 Basit olarak tanımlamak gerekirse, meraktan yola çıkılarak araştırmalar deneyler yapılıp bunların bilimsel basamaklandırması yapılması ve somut deliller olarak sunulmasına bilim adı verilmektedir. Gökbiliminden fiziğe matematikten geometriye kimyadan biyolojiye kadar insanlığın yararına katkı sağlayacak daha birçok alanda bilimsel çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir.

 Bilimsel olarak bilinen bir diğer hizmette yazılımdır. Başlı başına bir derya denizi ve bilgi birikimi olduğundan bu alan zor olsa da sayısız ürünlere hizmet vermektedir. Özellikle oyun sektöründe açlık olduğundan bu ihtiyacın karşılanması için yazılım bilmek gerekmektedir.

 TEKNOLOJİNİN VE BİLİMİN BULUŞTUĞU ORTAK NOKTALARDAN BİRİSİ: OYUN

 Öğretici olmasından eğlendirmesine para kazandırmasına kadar birçok alanda hizmet vermektedir. Çocuklar için eğitici öğretici oyunlar, gençler ve yetişkinlerin ilgi alanlarına göre, canlı maç vererek hem eğlendiren hem de kazandıran bahis siteleri gibi daha birçok kategoride oyun mevcuttur.

Yazar: admin

Bir cevap yazın