Sanayi Gazında Kaliteyi Arayanların Adresi

Sanayi Gazında Kaliteyi Arayanların Adresi

 

Kurulduğu günden bugüne 81 yıllık tecrübe ve kalitesi ile müşterilerinin ihtiyacına en uygun ve doğru çözümleri sunmak için faaliyete geçmiş olan AKBAŞOĞLU KARDEŞLER LTD. ŞTİ her zaman yaptığı üretimde kaliteyi, güvenirliliği ve müşteri memnuniyetini önceleyen bir çalışma anlayışı ise varlığını muhafaza etmektedir. Firmamız tarafından Azot protoksit gazı üretimi, gaz dolum ve buz üretim işlemleri, bölgesinde endüstriyel gaz dolumu hizmetleri, asetilen gazı üretimi faaliyetleri, baca gazından karbondioksit üretimi yapan ilk tesis olma özelliğini barındırmaktadır.

Medikal Oksijen Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Bir asıra yakın tecrübesiyle sektörde varlık gösteren firmamız tarafından üretimi ve dolumu gerçekleştirilmekte olan medikal oksijen çok ciddi bir kullanım alanına sahip bulunmaktadır, Cam üretimi sanayisi, Çelik üretimi gerçekleştiren sanayi kurumlarında, Kimyasalların üretiminin gerçekleştirildiği sanayi kurumlarında, Sağlık hizmetleri sektöründe, Su hazırlama ve atık su arıtma sektöründe, Kağıt ve kağıt hamuru üretimi sektöründe, Metallerin üretimi ve metal eşya imalatının yapıldığı sektörlerde önemli bir ihtiyaç olma özelliği barındırmaktadır.

Dondurulmuş Ürünlerin Ulaşımında Pratik Çözüm Kuru Buz

Ülkemizin bir noktasından başka bir noktasına dondurulmuş ürün gönderimleriniz için rahatlıkla ve güvenle yararlanabileceğiniz bir ürün olarak sunmakta olduğumuz kuru buz erimesi durumunda sudan elde edilmiş olan buzda olduğu gibi geriye su ve pislik kalıntısı bırakmaz. Çünkü kuru buz esasında özel labarotuvar ortamında sıvılaştırılan karbondioksit gazından elde edilmektedir. Erimesi durumunda gaz eski haline dönerek havaya karışır. Bu nedenle de ardında ıslaklık bırakmaz.

Gıdanın Raf Ömrünü Uzatan Gıda Gazı

Gıdaların belirli bir ömrünün varlığı söz konusudur ve bu ömür gıdadan gıdaya ve ürünün maruz kaldığı koşullara göre farklılık göstermektedir. Çoğu gıdanın dayanma ömrü oldukça kısadır. Bu sebeple gıdaların ömrünün uzatılmasında çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemlerden biri de gıdanın paketlenmesi esnasında gıda gazı bulunan ortamda paketleme yapılmasıdır. Böylece gıdanın dayanıklılık süresi çok daha fazla olur ve uzun süre sağlıklı yapısını muhafaza etmesi sağlanmaktadır.

 

 

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın