Kardeşlik Testi Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin dört bir yanında son teknoloji ekipmanlarla donatılmış laboratuvarları bulunan DNA Test Merkezimiz, faaliyetlerine başladığı günden bu yana DNA testi ihtiyaçlarının yanı sıra çok sayıda testi de başarılı ve sorunsuz bir şekilde sonuçlandırmayı görev edinmektedir. Merkezimize başvuruda bulunan kişilerin talep etmesi halinde sadece babalık testleri değil aynı zamanda kardeşlik ve akrabalık testleri de profesyonel personelimiz tarafından büyük bir titizlikle yerine getirilmektedir.

Bilindiği üzere kardeşlik testi, adından da anlaşılacağı gibi iki insanın aralarındaki bağın kardeşlik düzeyinde olup olmadığının tespitinde başvurulan bir DNA testi çeşididir. Anne ya da babalarından hangilerinin ortak olduğunu bilmek isteyen kardeşlerin bu testlerden hızlı ve garantili sonuçlara ulaşmak için ülke genelinde bulunan DNA testi merkezlerimizden herhangi birine başvuruda bulunması yeterli olmaktadır.

Kardeşlik Testi Uygulamaları Nasıldır?

Söz konusu kardeşlik testlerinde anne ya da babalardan hangisinin ortak olduğu da belirlenebilmektedir. Eğer anne ve babaların ikisinin de ortak olduğu tespit edilirse bu durumda genetik alanda tam kardeşlik olarak tabir edilen unsurun mevcut olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir. Fakat diğer bir sonuç olan kişilerin yalnızca annesi veya babasından birinin ortak olması durumunda da yarım kardeşlik durumu söz konusu olmaktadır.

DNA testi merkezimiz bünyesinde babalık testi uygulamasının yanı sıra kardeşlik testi yaptırmak isteyen kişilerin, cinsiyet ve anne babaları ile olan ilişkilerine göre uygulaması yapılacak testlerin teknikleri ve yöntemleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuyla ilgili en net bilgileri https://www.dnatesti.com.tr bağlantı adresine sahip DNA test merkezimizin kurumsal internet sitesi üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kardeşlik Testinde Uygulanacak Örnekler Nasıl Alınır?

Tüm DNA testlerinde olduğu gibi kardeşlik ve akrabalık testi çeşitlerinde de başvuruda bulunan kişilerden birtakım örneklerin alınması gerekmektedir. Bu örnekler yanak içlerinden alınan swab ya da kan örneği olarak öne çıkmaktadır. Söz konusu testlerde anne veya babadan örnek almaya ihtiyaç bulunmamaktadır.

Moleküler Biyolog Alpay AVCI, kardeşlik ve akrabalık testi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında “Söz konusu testler 18 yaşından küçükler için vasinin onayı olmadan yapılmamaktadır.” ifadelerini kullanmıştır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın