Elektrikli Scooter Nedir ve Fiyatları Nelerdir?

Elektrikli scooter kullanımı özellikle son yıllarda hızla artış gösteriyor. Bu yazımızda elektrikli scooter fiyatları ve nereden alınır sorularına yanıtlar vereceğiz.

Scooter kelimesi dilimize yabancı kelimelerden geçmiştir. Türk Dil Kurumu’nun sitesinde scooter kelimesiyle ilgili bir anlam veya muadil kelime bulamadık. Ama kelimeyi yabancı kaynaklarda irdelediğimizde “scoot” kelimesinden türediğini görebiliyoruz. Türkçe karşılığı “birden kaçma(k)/koşma(k), fırlama(k), seğirtme(k)” olan scoot kelimesi dilimize İngilizce’den geçmiş.

Cambridge Üniversitesi’ne ait sözlükte yer alan scooter kelimesi “iki veya üç küçük tekerlekli çocuk aracıdır. Dar bir tahtanın tabanına ve ön tekerleğe bağlı uzun dikey bir tutamağa bağlanmıştır. Bir ayağı tahtada durarak ve diğer ayağı ile yere iterek basar” cümleleri ile açıklanıyor.

Belirtmek isteriz ki; scooterlar ilk başlarda oyuncak ve eğlence amaçlı çıkmış araçlardı. Özellikle çocuk scooter çeşitleri, çocuklar için eğlence amaçlı kullanılması planlanarak üretilmişlerdi. Zamanında çocuk scooter kullanan neslin büyümesiyle yetişkin scooter kullanımı da yaygınlaştı.

Eğlence amaçlı kullanılan scooterlar, özellikle scooter paylaşım sistemlerinin de ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla tanım değiştirdi. Scooterlar artık sadece eğlence değil aynı zamanda ulaşım aracı olarak da kullanılmaya başlandı.

Elektrikli Scooter Nedir?

Elektrikli scooter, ön veya arka tekerinin göbek kısmında bulunan elektrik motorlarının tahriki ile hareket eden eğlence ve ulaşım araçlarıdır. Mantalite olarak akülerinde depo ettiği enerjiyi elektrik motoruyla harekete çevirir.

Elektrikli Scooter Çalışma Prensibi Nasıldır?

Elektrikli scooterlar, şarj edilebilir piller/aküler/bataryalara sahiptir. Scooter bataryaları kurşun ve lityum tipli olur. Bataryalarında şarj edilen enerji kablo bağlantıları ile tekerde bulunan elektrik motoruna aktarılır. Scooterın tipine göre motor ön, arka veya iki tekerde de bulunabilir. Motor güçlerinin sürücü güvenliğini riske atmamak adına kısıtlamaları vardır ve bu kısıtlamalardan dolayı elektrikli scooterlar max. 25/30 km/s hıza ulaşırlar.

Elektrikli scooterların tek batarya ile gidebildikleri mesafe çeşitli parametrelere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bataryanın türünden yol durumuna, scooter ve sürücü ağırlığından kullanım şekline göre birçok parametre ulaşılan mesafeyi etkileyebilir.

Elektrikli Scooter Fiyatı Nedir? Ne kadar?

Bu konuda net bir rakam vermek yanlış olacaktır. O sebeple fiyat aralığı vereceğiz. Elektrikli scooter fiyatları çeşitli etkenlerden dolayı değişiklik göstermektedir. Bunların başında Dolar/Euro oranlarındaki değişimler gelmektedir.

Ülkemizde yerli scooter üretimi pazarın ihtiyacını karşılayacak kadar büyük değildir. Bu sebeple de çevremizde ithal ürünleri çokça görebiliriz. Tabi bu ithal ürünlerin yabancı para birimleri ile alındığını ve gümrük, kargo gibi giderlerinin de satış fiyatına eklendiğini düşünürsek, ülkemizde elektrikli scooterlar olması gerekenden daha pahalı durumdadır diyebiliriz.

Elektrikli scooter fiyatları ülkemizde 1.200 TL – 10.000 TL arasında değişmektedir diyebiliriz. Kullanılan malzemenin dayanım ve kalitesi, batarya ömrü ve kapasitesi, sahip olduğu fonksiyonları, elektrikli motor gücü ve kalitesi, marka bilinirliği gibi etkenlerle fiyatları farklılık göstermektedir.

Scooter İle İlgili Tavsiyemiz

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi scooterlar eğlence amacıyla üretilmiş araçlardır. Günümüzde eğlenceli ulaşım amacıyla kullanımı yaygınlaşmaktadır. Günümüzde birçok konuda yerli yersiz harcama yapabildiğimizi düşününce imkânı olanlar için bir elektrikli scooter sahibi olmak keyif verici olacaktır.

Sizlere tavsiyemiz; eğer bir gün scooter almaya karar verirseniz, Scooter Al sitesinde mutlaka güvenli ve ucuz fiyatlı scooterları bulacağınızı unutmamanızdır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın