Doğanın İçinde Yaşam

Doğanın İçinde Yaşam

Kentleşmenin hızlı artışıyla yeşilliklerin yerlerini büyük binalar, sessizliğin yerini araba kornaları, insan gürültüleri almıştır. Bu yaşam tarzından sıkılanlar boş vakitlerinde kamp yapmakta vaktini değerlendirmekte ve yeni uğraşı alanları edinmektedir.

Kamp Yaparken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Tek başına yapılan kamplarda öncelikle kamp çadırının nereye kurulduğu çok önemlidir. Vahşi hayvanların yoğun yaşadığı bir bölgede çadırın kurulmasında akşam saatlerinde problem çıkabilmektedir. Uygun bir bölgeye açılan çadırın ardından matlar çadırın içine sığabilecek bir şekilde serilmelidir. Böylelikle dışarıdan böcek tarzı hayvanların girmesi minimum düzeye ulaşır. Bir diğer ve önemli kamp tavsiyeleri arasında çadırın rüzgar gibi durumlara karşı kazığın sıkı bağlanmasıdır. Aksi bir durumda çadır rüzgara yenik düşebilir. Daha fazla detay için Melkeontheroad sitesinin diğer makaleleri kamp yapmayı düşünenlere yardımcı olabilir.

Çevreye Karşı Duyarlılık

Dünya, insanların yaşama hakkının olduğu kadar da hayvanların yaşam alanıdır. Doğada hem karaya hem deniz ve göletlere bırakılan naylon poşet ve çöplerin, görüntü kirliliği oluşturmasının yanı sıra canlı yaşamlarını tehdit etmektedir.

Bir diğer konu ise camların güneş ışığını çekerek yangınlara neden olmasıdır. Bu durumdan dolayı oksijen kaynağımız olan ağaçlar alev alır ve canlı ekosistem büyük ölçüde zarar görür. Bunların yaşanmaması için her kamp yapan kişinin görevi çöplerini biriktirmek ve çöplerini doğaya bırakmamaktır. Bu çöpler şehre geri dönerken çöp kutularına veya geri dönüşüm kutularına bırakılabilir, canlı yaşamı tehdit altına bırakılmaz.

 

Yazar: admin

Bir cevap yazın